משכנתא לרכישה

מזל טוב, אתם לקראת רכישת דירה! ועם רכישת הדירה החדשה מגיעה גם המשכנתא, שתלווה אתכם עוד שנים ארוכות. ככל שתדעו יותר על תחום המשכנתאות, על מסלולי הריבית ועל האפשרויות הפתוחות בפניכם, כך תוכלו לנהל את המשכנתא במקום שהיא תנהל אתכם. אנחנו פה כדי ללוות אתכם צעד אחר צעד.

מהי בכלל משכנתא?

קניית דירה היא אחת ההחלטות החשובות בחיינו, אבל זו גם החלטה יקרה – מאוד. יכול להיות שיש לכם קצת הון עצמי שהצלחתם לחסוך, יכול להיות שההורים עוזרים, אבל ברוב המקרים עליכם להשלים את סכום הרכישה בעזרת הבנק ולקחת הלוואה. משכנתא היא הלוואה ארוכת טווח (עד 30 שנה), וכל עוד אתם עדיין מחזירים אותה, הנכס שלכם ממושכן ומשועבד לבנק. 

גובה המשכנתא

הבנק לא יממן לכם את כל עלות הנכס, וגובה המשכנתא נקבע על ידי הבנק לפי שיקוליו השונים – בין היתר שווי הנכס ואפשרות ההחזר החודשי שלכם. בכל אופן, גובה ההלוואה לא יעלה על 75% בדירה יחידה ראשונה, ופחות מזה בדירות לשיפור דיור או דירות להשקעה. במילים אחרות, עליכם להגיע עם הון עצמי של 25% לפחות; ברגע שיש לכם הון עצמי מספק, תוכלו לעבור לשלבי לקיחת המשכנתא: 

שלב 1: אישור עקרוני

בשלב הראשון, עליכם לבקש אישור עקרוני לקבלת משכנתא מהבנק. בשלב זה תמלאו פרטים על גובה ההלוואה (בהערכה), וכן תמלאו פרטים עליכם ועל הנכס. בנקודה זו עוד אין צורך להגיש מסמכים רשמיים, אך חשוב להצהיר על פרטים נכונים – בהמשך תצטרכו להציג אימות לנתונים. את האישור העקרוני ניתן לקבל בסניף או אפילו בשיחת טלפון. שימו לב, לאישור העקרוני יש תוקף.

שלב 2: בניית תמהיל המשכנתא

כל בנק למשכנתאות מספק פגישה עם יועץ משכנתאות, שעוזר לכם לבנות את הרכב המשכנתא – מסלולי הריביות, תקופת ההחזר, גובה ההחזר החודשי, אפשרויות הפירעון ונקודות השינוי – בהתאם לנתונים האישיים שלכם, למצב הפיננסי ולמצב בשוק.

חשוב לזכור שליועץ משכנתאות השייך לבנק יכולים להיות אינטרסים מסוימים לטובת הבנק; זו הסיבה שאנשים רבים בוחרים ביועץ משכנתאות אובייקטיבי ולא תלוי בנק, שהאינטרס היחיד שלו הוא יצירת תמהיל משכנתא אופטימלי עבור הלווה. 

שלב 3: פתיחת תיק משכנתאות ושליחתו

השלב הקשה ביותר מאחוריכם, ונותרתם עם הלוגיסטיקה. בשלב זה עליכם להציג סדרה של מסמכים כמו חוזה רכישה, הערכת שמאי מקרקעין, אסמכתא לקיום הון עצמי, אישורי הכנסה, תדפיסי עו"ש ונסח טאבו. כמו כן, יהיה עליכם לרכוש שני סוגי ביטוח – ביטוח מבנה חיים וביטוח מבנה נכס.

שלב 4: קבלת המשכנתא ומעקב

זהו, ברגע שהתיק אושר הכסף יועבר למוכר או לקבלן, ואתם תהיו בדרך הנכונה לדירה משלכם. לאורך השנים הבאות, חשוב מאוד לעקוב אחר המשכנתא; החיים שלנו דינמיים ומשתנים, ויכול להיות שיהיו שינויים בחיים הכלכליים שלכם (לטובה או לרעה) וכן שינויים במשק. חשוב להיות עם האצבע על הדופק, ובעת הצורך, למחזר את המשכנתא ולהתאים אותה לצרכים המשתנים שלכם. 

רוצים לקבל יעוץ ומידע נוסף?

תהליך קבלת משכנתא לרכישה הוא תהליך מורכב, מעורפל ולא פשוט – בעיקר אם זו פעם ראשונה – וכל טעות יכולה להיות קריטית. הסתייעות ביועץ משכנתאות מומחה ובלתי תלוי תעזור לכם לעבור את התהליך על הצד הטוב ביותר!

אולי זה יעניין אותך:
משכנתא לכל מטרה

כשאנחנו חושבים על משכנתא, לרוב אנחנו חושבים על הלוואה לצורך רכישת נכס נדל"ני. אבל משכנתא לאו דווקא צריכה להיות למטרת דירה; משכנתא יכולה לשמש גם

משכנתא למשקיעים

אנשים רבים המחפשים אפיק השקעה נוסף מוצאים את עצמם בעולם הנדל"ן, מהסיבה הפשוטה שעולם הנדל"ן מזמן הזדמנויות להשקעות יציבות ולא מסוכנות. רכישת נכס מניב מאפשרת

משכנתא לעולים חדשים

לא קל להיות עולה חדש בישראל. מדובר בהתמודדות מורכבת עם שפה חדשה, תרבות זרה, איתור מקום עבודה, מזג אוויר ים תיכוני ועוד. עולה חדש נתקל